Úradná tabuľa

 

Obecné zastupiteľstvo

 

Povinné zverejňovanie

 

Pozemkové úpravy

 

Územný plán

 

Fotogaléria a videozóna

Počasie

meteoblue

Logo

Logo PSK

Logo natur pack

 

 

Vzácny dub v našej obci DUBINNÉ

 

V roku 2010 vyhral anketu o Strom roka na Slovensku!

Dub čierno-biela fotografia

Dubinné je obec, ktorá bola podľa ústneho podania založená na okraji prastarého dubového lesa. Dub bol pre starých Slovanov najposvätnejší strom, bol zasvätený hromovládcovi Perúnovi a imponoval svojou silou, mohutnosťou a tvrdosťou dreva.

 

Ide o dub letný a je jedným z najstarších stromov na území Slovenska.

Dub v Dubinnom má minimálne 800 rokov, veľmi pravdepodobne aj viac. Jeho vek sa už nedá presne určiť, pretože je bútľavý a najstaršia časť stromu je nenávratne preč.Dub čierno biela fotografia
Letokruhmi a rádiouhlíkovou metódou sa teda jeho vek nedá určiť. Keď uvážime, že dedina existovala v čase prvej písomnej zmienky už 100 rokov a založili ju pri najstaršom dube, ktorý mal tiež minimálne 100 rokov. Neostáva nám nič iné, len sa pred ním skloniť s hlbokou úctou. Dub čierno-biela fotografia

Dubinčania si svoj dub uchránili až do dnešných dní, hoci jeho osudy pevne spojené s osudmi domorodcov, boli veľmi pohnuté. Podľa dostupných písomných záznamov už počas bratríckeho hnutia na Slovensku (1440-1465) ho chránili pred vyrúbaním iba zaplatením vysokého odstupného, na ktoré sa vyzberali všetci obyvatelia dediny. Podobne ho zachraňovali za 1.i 2. svetovej vojny, keď slúžil delostrelcom ako orientačný a zameriavací bod. Rakúšanov uprosili, aby naňho nepálili a neskôr presvedčili aj Nemcov, ktorí ho chceli vyrúbať, aby sovietom práve na zameriavanie delostrelectva nemohol slúžiť. Neskôr ho ochraňovali pri elektrifikácii obce, keďže projektantom i stavebníkom priveľmi zavadzal.

 

Dub čierno-biela fotografiaVýška stromu je dnes 25 m, priemer koruny mal pred orezaním starých a zoschnutých konárov 20 m, obvod kmeňa pri zemi 12,33 m a v prsnej výške 7,33 m. Napriek vysokému veku stále vyháňa nové konáre, čo značí, že sa jeho dni ešte ani náhodou nekrátia.

Starí ľudia spomínajú, že v jeho bútľavine voľakedy pohodlne vylihovali chlapi počas letných sparných dní.

 

Dlhé roky si pamätajú domorodci bútľaviny plné sôv,Dub čierno-biela fotografia
  neskôr sa však doň nasťahovali sršne. V snahe vyhnať ich odtiaľ tam v roku 1985 niekto hodil večer dymovnicu, strom začal horieť a s veľkou námahou sa ho podarilo uhasiť. Strom bol dosť poškodený a o dva roky sa mu dostalo opatery, po ktorej sa spamätal. V 18. storočí sa miestnym obyvateľom v korune stromu vraj zjavila Panna Mária a preto na kmeň stromu pripevnili jej obraz a neskôr vybudovali kaplnku. V roku 1913 zachvátil obec požiar, zničené boli skoro všetky domy od duba nadol, no dub to prežil bez väčšej ujmy. V roku 1995 ho zasiahol a dokaličil blesk.

Dub čierno-biela fotografiaDub čierno-biela fotografiaZákladné informácie

Kraj:
Prešovský

Okres:
Bardejov

Región:
Horný Šariš

Mikroregión:
Stredná Topľa

Počet obyvateľov:
340

Prvá písomná zmienka:
1327

Nadmorská výška:
235m.n.m

Výmera katastra:
707,7 ha

Kontakt

Obec Dubinné č.9
086 12 Kurima

Telefón:
+421 54 739 13 87

E-mail:
obec@dubinne.sk
obecdubinne@gmail.com

Úradné hodiny

Pondelok:
8:00 - 16:00
Utorok:
8:00 - 16:00
Streda:
8:00 - 18:00
Štvrtok:
8:00 - 16:00
Piatok:
8:00 - 14:00

Video o našej obci

Video

Štatistika prístupov

pocitadlo